Mydło kiedyś i dziś

Mydło jest pierwszą znaną nam substancją  powierzchniowo czynną. Znane było już w starożytności, a dziś mydło w kostce przeżywa swój renesans. W dawnych czasach do zmydlania używano najczęściej tłuszczu zwierzęcego. Wystarczyło trochę smalcu, a zamiast czystego wodorotlenku używano czegoś co nazywano “kamieniem” (w moich stronach), a był to popiół o silnie zasadowym odczynie.  Uzyskiwano go podczas spalania specjalnie dobranych roślin o właściwościach oczyszczających, np. piołunu.
Całe “operacje” zmydlania i kalkulacje wykonywano na oko. Nie znano wtedy tablic zmydlania i wartości zasady potrzebnej do zmydlenia danej ilości tłuszczu. Nieraz powstałe mydło było żrące i nie nadawało się zbytnio do mycia, może co najwyżej podłogi.
Dziś opracowując recepturę mydła posługujemy się dokładnymi tablicami zmydlania, kalkulatorami chemicznymi. Używamy również tłuszczy roślinnych o jakości kosmetycznej, których pielęgnacyjne właściwości są potwierdzone badaniami.
Mydło naturalne w kostce zawiera naturalne kwasy, które skutecznie oczyszczają, pielęgnują i nawilżają skórę. Nie zawiera wody, dzięki czemu jest stabilne pod względem bakteriologicznym. Mydło naturalne nie zakaża się! Nie potrzebuje drogiego plastikowego opakowania, które zanieczyszcza środowisko.
 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X